Kompresorski inhalatorji – učinkovita metoda zdravljenja dihalnih poti

Inhalacijska terapija kot preventiva pred prehladnimi obolenji

V zimskem času se odpornost naših teles zniža in pogosteje se pojavijo prehladna obolenja oziroma obolenja zgornjih dihalnih poti (sinusitis, rinitis, otitis...). Za zdravljenje obolenj zgornjih dihalnih poti, lajšanje simptomov in predvsem kot zelo učinkovit preventivni ukrep, je priporočljiva uporaba izotonične raztopine soli (0,9). Najbolj učinkovit način je s pomočjo kompresorskih inhalatorjev. Ti namreč razpršijo zdravilno učinkovino na tako majhne delce, da ti prodrejo točna tja, kamor morajo in kjer je njihov učinek največji.

Preventivno zdravljenje dojenčkov in otrok z inhalacijsko terapijo

Največkrat pride do zamašenega nosu in nosnega izcedka zaradi virusnih infekcij ali alergij. Pri novorojenčkih in dojenčkih je najpogostejši zaplet zamašenega nosu infekcija zgornjih dihalnih poti, zato je zelo pomembno, da pravočasno in učinkovito odstranimo simptome. Uporaba solne raztopine z inhalacijo pomaga pri prehladnih obolenjih z odstranjevanjem odvečne sluzi, zmanjševanjem zamašenega nosu in z lajšanjem dihanja. Inhalacija izotonične solne raztopine s pomočjo medicinske naprave (inhalator) ob pojavu virusnega rinitisa (prehlada) zmanjša možnost za nastanek resnejših obolenj dihalnih poti, vnetja srednjega ušesa (rinosinusitis) in je bolj učinkovita kot zgolj uporaba fiziološke raztopine. Pravilna uporaba inhalacijske terapije s solno raztopino pomaga pri lajšanju simptomov in je varna pomoč pri zdravljenju, brez neželenih stranskih učinkov in lahko tudi zmanjša porabo zdravil (antihistaminiki, antibiotiki, kortikosteroidi).

Pravilna uporaba inhalatorjev

Inhalacijska terapija s pomočjo kompresorskih inhalatorjev je hitra in učinkovita. Deluje ciljno in hitreje, manj je stranskih učinkov, poraba zdravil je manjša, kar pomeni nižje stroške. Doziranje zdravila v obliki aerosolov – finih delcev je neboleče in prodre točno tja, kamor mora. Vendar je pri aplikaciji inhalacijske terapije nujna določena mera previdnosti, predvsem za zagotavljanje higienskih standardov oziroma pri vestnem in doslednem čiščenju ter steriliziranju ključnih delov inhalatorja. Čiščenje inhalatorja po vsaki uporabi bo preprečilo zasušeno zdravilo, ki je morebiti ostalo v posodici za zdravilo in pomagalo pri preprečevanju morebitnih okužb. Razpršilec in masko inhalatorja je najbolje temeljito splakniti s toplo vodo, po zadnji uporabi (npr. zvečer) pa je najbolje razkužiti sestavne dele razpršilnega dela in uporabljene inhalacijske priključke. Glede na sestavo posameznih delov (PVC, silikon,…) lahko uporabimo različne načine razkuževanja, od prekuhavanja do namakanja v čistilni raztopini. Pomembno je oprati glavo razpršilca po vsaki uporabi in redno menjavati zračni filter. Za podrobnejše podatke o razkuževanju je treba natančno prebrati navodila za uporabo, kjer so vsi postopki natančno razloženi.

Viri in literatura: Slapak et al.  (2008). Efficacy of Isotonic Nasal Wash (Seawater) in the treatment and Prevention of Rhinitis in Children. Arch Otolaryngol Head Neck Surg 131 (9) 788-90Chirico et al (2014). Nasal congestion in infants and children: a literature review on efficacy and safety of non-pharmacological treatments. Minerva Pediatrica 2014 Dec; 66 (6); 549-57
Rabago et al (2009). Saline Nasal Irrigation for Upper Respiratory Conditions. American Family Physician, November 15, 2009; Volume 80, number 10.

Nazaj na osnovne nastavitve novice